münchausen szindróma
münchausen szindróma szó jelentése
A "Münchausen-szindróma" egy pszichiátriai betegség, amelyet a betegek folyamatosan vagy ismétlődően kitalált vagy túlzott tünetek és betegségek előadásával jellemeznek. A szindróma nevét Münchausen kalandos történeteiről kapta, akik híres voltak a kitalált történeteikről és hősies cselekedeteikről. A Münchausen-szindrómában szenvedő személyek általában azért mutatnak fel hamis betegségi jeleket vagy panaszokat, mert szeretnék elérni a figyelem központjába kerülést, az orvosi kezelésre való függőséget és mások gondozását. Gyakran olyan extrém intézkedéseket is hajlandóak vállalni, mint műtétek vagy kezelések, hogy megerősítsék a történetüket. Ez a szindróma gyakran összetett pszichológiai problémák eredménye, és általában figyelmet kereső viselkedésnek tekinthető. A Münchausen-szindrómát nehéz diagnosztizálni, mivel a betegek jól tudják manipulálni az orvosokat és az egészségügyi szakembereket, hogy hitelesnek tűnjenek. A kezelés általában pszichoterápiából és kognitív viselkedésterápiából áll, amelyek segítenek a betegnek megérteni és kezelni az alapul szolgáló problémákat.
Értékeld a meghatározást!
A szó eredetete, etimológiája
A szavak etimológiája gyakran erősen bizonytalan, és több feltételezés is előfordulhat!
A "Münchausen-szindróma" elnevezés az 1700-as években élt Baron Münchausen német nemesember nevéből ered. A szindrómát először Richard Asher brit orvos írta le 1951-ben, aki a betegséget olyan emberek jellemző viselkedésének nevezte, akik folyamatosan kitalálták vagy túlozták tüneteiket annak érdekében, hogy orvosi ellátást és figyelmet kapjanak.
Az "Münchausen-szindróma" pontos eredete nem ismert, de valószínűleg azért választották ezt a nevet, hogy kiemeljék az általános társadalmi képet a hiperbolikus és gyakran abszurd történeteket mesélő Baron Münchausenről. A Baron Münchausen maga is híres volt a fantasztikus történeteiről, amelyekben például azt állította, hogy lovagolt egy lövedék tetején vagy megharapta saját fejét.
A Münchausen-szindrómában szenvedő emberek gyakran szándékosan betegségeket szimulálnak vagy provokálnak magukban, és hajlamosak túlozni tüneteiket annak érdekében, hogy figyelmet és kezelést kapjanak. Gyakran keresnek fel több orvost, akiket megpróbálnak megtéveszteni a tüneteikkel kapcsolatban. A szindrómának több változata is létezik, például a Münchausen-szindróma proxy, amelyben az áldozatot általában egy gyermek képviseli, és a szülő vagy gondviselő szándékosan manipulálja vagy károsítja a gyermeket annak érdekében, hogy orvosi figyelmet vonjon magára.
Az "Münchausen-szindróma" tehát egy olyan pszichiátriai jelenség elnevezése, amelyet Richard Asher fedezett fel és nevezett el Baron Münchausenről vett ihlet alapján.
Szófaja és helyesírása
főnév
Példamondatok
1. A münchausen szindróma olyan pszichológiai rendellenesség, amelyben az egyén szándékosan meghamisítja vagy kitalálja a saját egészségi állapotát, hogy figyelmet és gondoskodást kapjon.
2. Az orvosok nagyon óvatosaknak kell lenniük a münchausen szindrómával járó betegek kezelésében, mivel gyakran manipulatívak és hajlamosak átlépni a határokat az egészségügyi ellátás megszerzése érdekében.
3. A münchausen szindrómában szenvedők gyakran utaznak orvosról orvosra, különböző tünetekkel és betegségekkel előállva, hogy fenntartsák a figyelmet magukra.
4. Az egyik jellemző megnyilvánulása a münchausen szindrómának az, hogy a beteg túlzottan részletesen beszéli el a saját állapotát és panaszait, valamint többféle kezelést kér, még akkor is, ha nincs valós egészségügyi probléma.
5. A münchausen szindrómában szenvedők gyakran élvezik azt a figyelmet, amit az egészségügyi dolgozóktól kapnak, és hajlamosak manipulálni őket, hogy további vizsgálatokat vagy kezeléseket kapjanak.
6. Azok a személyek, akik a münchausen szindrómában szenvednek, gyakran szándékosan okoznak maguknak sérüléseket vagy betegségeket, hogy megalapozzák az egészségügyi ellátás iránti igényüket.
Rokonértelmű szavak
kóros hazudozás, Münchausen-szindróma, Münchausen-betegség, Münchausen-féle szindróma, szimulált betegség
Fonetikus átírás
[myn-kaʊ-zən ˈzɪn-droː-ma]
Betűrendben közeli szavak
multiplikátor, múltkor, múlva, mulya, műmájer, münchausen szindróma, mundér, muníció, municipalista, munka, munkadíj,